شناکردن سواری ماشین خیابان انتظامی

شناکردن: سواری ماشین خیابان انتظامی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

متولد آبان ۱۳۶۸ است و سه ساله بود که با برنامه سلام کوچولو، طعم شیرین رادیو را چشید. مژده لواسانی در همان کودکی و نوجوانی، اجرای رادیویی را به صورت حرفه‌ای پیگی

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

عبارات مهم : رادیو

متولد آبان ۱۳۶۸ است و سه ساله بود که با برنامه سلام کوچولو، طعم شیرین رادیو را چشید. مژده لواسانی در همان کودکی و نوجوانی، اجرای رادیویی را به صورت حرفه ای پیگیری کرد و کم کم وارد تلویزیون شد و بعد از دو بازی کوتاه در دو سریال پلاک ۱۴ و خبرنگار، اجرا در تلویزیون را هم انجام داد. .

او علاوه بر اجرا، چندین برنامه رادیویی را نوشته و کارگردانی و تهیه کنندگی کرده و نیز چند نمایشنامه مذهبی را هم نگاشته هست. لواسانی ۲۷ ساله که سابقه اجرا در برنامه های تلویزیونی به منزل برمی گردیم، کافه سوال، رو به راه، عصر خانواده و… را دارد، در نظر سنجی برنامه سه ستاره شبکه سه به عنوان عالی ترین مجری زن سال ۹۵ از نگاه مردم، گزینش شد.

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

او تنها مجری زن در برنامه های سال تحویل تلویزیون بود که از شبکه اول، وی‍ژه برنامه تحویل سال را اجرا کرد و چند شبی هم مجری برنامه بوی عیدی شبکه اول بود. با او راجع به حس و حالش از این گزینش گفت و گو کرده ایم. از او خواسته ایم جهت مان از مسیری که آمده و می خواهد برود، بگوید.

شما در نظرسنجی عالی ترین مجری زن تلویزیون در برنامه سه ستاره، عالی ترین مجری سال ۹۵ شدید. از این که مخاطبان، شما را که جوانی ۲۷ ساله اید از میان مجریان کارکشته ای که شاید به اندازه سن شما، سابقه داشته باشند، گزینش کرده اند، چه حسی دارید؟

متولد آبان ۱۳۶۸ است و سه ساله بود که با برنامه سلام کوچولو، طعم شیرین رادیو را چشید. مژده لواسانی در همان کودکی و نوجوانی، اجرای رادیویی را به صورت حرفه‌ای پیگی

همان شبی که به برنامه سه ستاره رفتم و بین نامزدها بودم گفتم، همین که به عنوان نماینده نسل جوان در این فهرست حضور دارم احساس خوشحالی می کنم. گفتم، احساس غرور می کنم که کنار مجریان باتجربه و قدیمی ایستاده ام، ولی اینکه مردم، من را گزینش کردند، خیلی حس خوب و خوشایندی هست. واقعا، هیچ جایزه و انتخابی با گزینش مردم برابری نمی کند.

فکر می کنید این انتخاب، چه پیامی جهت خود شما و برنامه سازان تلویزیونی دارد؟

حقیقت اش همان شب هم گفتم كه این گزینش مردم، رای اعتماد آنها به جوان ترهاست. خیلی از جوانان دهه ۶۰ و ۷۰ و ۸۰، گاهی من را نماینده خود و نسل ارزش در تلویزیون می دانند؛ نسلی که شاید اشتباهات، لغزش و لرزش هایی داشته باشد، ولی می شود به آنها اعتماد کرد و انگیزه داد. بااهمیت ترین شاخصه و خبر این انتخاب، رای به همین جوان گرایی است.

حضور مستمر روی آنتن، بااهمیت ترین مساله مجریان زن در تلویزیون ماست. خیلی از مجریان خانم، بعد از مدت کوتاهی اجرا، ناگهان از دور خارج می شوند، ولی شما توانسته اید سال های قابل توجهی در شبکه های اصلی، برنامه های زنده ای را روی آنتن ببرید. رمز این استمرار در چیست؟

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

چون کارم را از بچگی از رادیو شروع کردم، بنابراین قدم به قدم جلو آمدم. دقیقا می دانم که می خواهم تا سال بعد چه کار کنم. این تربیت رادیویی باعث شده است که هر برنامه ای را باری به هر جهت اجرا نکنم. قدم به قدم آمدم، تجربه کردم و خیلی محتاط بودم. هنگامی که در برنامه «به منزل برمی گردیم» اجرا داشتم و وارد حیطه اجتماعی شدم، پیشنهاد اجرا در برنامه های متفاوت خانواده مطرح شد، ولی خیلی گزینشی گزینش کردم و سراغ اجرای«کافه سوال» رفتم. هنگامی که هم کافه پرسش تمام شد تا شروع «رو به راه»، حدود یک سال هیچ برنامه ای را جز چند خاص برنامه خاص اجرا نکردم آن هم با وجود پیشنهاد های زیادی که وجود داشت.

رمز استمرار علاوه بر این نکته، انجام ندادن هر کاری هست. با همه احترام به دوستان همکارم، بعضی دوستان همه ژانرها را اجرا می کنند و جهت همین مخاطب جهت آنها هویتی قائل نیست و سریع کنار می روند. این که بدانید کجا، چطور و چه زمانی اجرا و صبوری کنید و هر برنامه ای را نروید، مهم هست. «روبه راه» آبان پارسال تمام شد و تا الان یک خاص برنامه یلدا، اربعین و تحویل سال را اجرا کردم. در هر حال صبوری کردن را یاد گرفتم تا به موقع روی آنتن باشم. البته گاهی گزینش های اشتباه هم ممكن است در این مسیر داشته باشم و منکر این غلط های نمی شوم.

متولد آبان ۱۳۶۸ است و سه ساله بود که با برنامه سلام کوچولو، طعم شیرین رادیو را چشید. مژده لواسانی در همان کودکی و نوجوانی، اجرای رادیویی را به صورت حرفه‌ای پیگی

مجریان زن در تلویزیون ما با وجود محدودیت ها و مشکلات، حضور پررنگی دارند، ولی هنوز اجرای مهم خیلی از برنامه های مهم و محوری را به آنها واگذار نمی کنند. چرا؟

نمی شود گفت محدودیت؛ چون بعضی از مسائل، براساس باورهای ارزشمند ماست که باعث شده است زنان ما اجراهای متفاوتی از اجراهای زنان در تلویزیون های دیگر داشته باشند. با این همه متاسفانه با وجود توانایی های مجریان زن، اجرای خیلی از برنامه ها به آنها داده نمی شود. بخشی از این ماجرا شاید به مردم برمی گردد؛ چون با مجریان مردی که ستاره شده است اند زیاد ارتباط برقرار می کنند. بنابراین زیاد از نگاه مسئولان، به گزینش مردم برمی گردد که مجریان ستاره مرد را قبول کرده اند.

برخی مجریان تلاش می کنند تا بعضا با خود نمایی، نمایش اطلاعات عمومی و… فضای برنامه را تسخیر و مهمان را مرعوب خودشان کنند. به نظر شما یک مجری، چقدر می تواند در یک برنامه و آن هم برنامه زنده، میدان داری کند و خود را نشان بدهد؟

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

آنچه که یك مجری هست؛ یعنی دانش و سواد او از همان یک دقیقه اول و نخستین جمله ای كه می گوید، آشكار می شود. این عنوان حتی از چشم های یک مجری و دایره واژگان او نیز کاملا مشهود هست. مخاطب، خیلی مرعوب ادا و اطوار نمی شود. زمانی كه مهمان دورهمی بودم، تفاوت آقای مدیری با بقیه مجریان را فهمیدم. او با تکریم مهمان، گفت و گو را پیش می برد. او قهرمان است و این بزرگی را با کوچک کردن مهمان به دست نمی آورد. جهت قهرمانی نیاز نیست كه بقیه را بکوبیم.

شما، تنها مجری زن در میان برنامه های تحویل سال ۹۶ بودید؛ آن هم برنامه تحویل سال در شبکه اول که نقش مهم و تریبون رسمی تلویزیون به شمار می رود. چه حسی داشتید که به عنوان تنها مجری زن و در روز زن، مجری این برنامه شدید؟

اولین تجربه برنامه زنده تلویزیونی سال تحویلم بود. قبلا در رادیو این فضا را تجربه کرده بودم. مدت ها بود كه در شبکه اول از ۱۴ سالگی که کبوتر دات کام را اجرا کردم، برنامه نداشتم. این بازگشت، حس خیلی خوبی بود.گمانم اتفاق خوبی در اجرا بود و امیدوارم فتح بابی باشد جهت اجراها و همکاری های بعدی.

شما معمولا موقع سال تحویل در مشهد هستید. چه حسی داشتید که امسال نتوانستید در مشهد و در کنار خانواده، سال را تحویل کنید؟

هر سال، جز سالی که کربلا بودم، موقع تحویل سال مشهد بودم و جهت همین، امسال هم موقع تحویل سال، دلم پیش حرم بود، ولی قبل تحویل سال، رفتم و سالم را به امام رضا سپردم و آرزو كردم كه تحویل سالی که با مردم هستم، خوب باشد که البته خوب بود.

در برنامه بوی عیدی، تعداد زیادی مهمان از بازیگران گرفته تا اشخاص علمی حضور داشتند و شما می بایست به صورت زنده با آنها گفت و گو می کردید. گفت و گوی زنده در رادیو و تلویزیون مثل هندوانه در بسته است که موفقیت در آن، ارتباط مهمی با وضع مهمان دارد. چطور تلاش کردید تا مهمانان راحت باشند و صحبت کنند؟

گفت و گوی تلویزیونی به حال مصاحبه شونده، شرایط روز و خیلی چیزهای دیگر بستگی دارد. گاه شده است با یک بازیگر، سه بار گفت و گو کرده ام.از این سه بار یک بار آن عالی بوده، یک بار میانگین و بار آخر خیلی بد شده! این در حالی است كه هر دو همان آدم های قبلی بودیم، ولی شرایط و عنوان گفت وگو، فضا را عوض می کند. در برنامه های تحویل سال نباید گفت و گوی تخصصی داشت؛ به عنوان نمونه می شد کلی بحث تخصصی با عوامل فیلم ماجرای نیمروز داشت، ولی آنجا مجال این ماجرا نبود. در چنین برنامه هایی باید بحث شیرین دم عیدی کرد و خوش بود. بنابراین تلاش می کنم در گفت و گوهای این چنینی، مهمان راحت باشد تا راحت حرفش را بزند. فکر می کنم تا حالا موفق بوده ام.

متاسفانه در سال های اخیر بعضی مجریان کارکشته مثل محمدرضا شهیدی فرد و اسماعیل میرفخرایی، دیگر در تلویزیون، اجرایی ندارند و جدیدا هم منصور ضابطیان و گروه رادیو هفت و صدبرگ از تلویزیون رفته اند. به نظر شما، آیا عدم حضور این افراد، باعث می شود تا مجریانی که الان هستند، زیاد دیده شوند یا نه، حضور آنها، فضا را گرم تر می کند؟

دریغ و افسوس ماست که این افراد حضور ندارند. منش، سواد و اجرای آقای شهیدی فرد هر لحظه الگوی من بوده و استاد میرفخرایی هم که جای خود دارند. واقعیت این است که کسی نمی تواند جای شهیدی فرد را پر کند که بگوییم، حالا اگر او نباشد، مجری دیگری زیاد دیده شود. حضور امثال ایشان باعث افتخار ماست. سال ها در رادیو گفت و گو افتخارم این بوده كه در جایی برنامه اجرا می كنم که شهیدی فرد اجرا می كرده. با خودشان هم که صحبت می كردم، می گفتم حضور و بودن شما باعث دلگرمی ماست. قطعا حضور آنها باعث آبرو و اعتبار جهت خودماست. این مهم است که در رسانه ای کار کنیم که امثال شهیدی فرد اجرا داشته اند.

معمولا بعضی مجریان، دچار وسوسه بازیگری یا کارهای دیگر می شوند. تا به حال پیشنهاد بازی در فیلم یا سریالی را داشته اید؟

وقتی ۱۰ سالم بود کارم را در تلویزیون با بازی در سریال پلاک ۱۴ آقای مهران مدیری شروع کردم و بعد سریال خبرنگار را بازی کردم. خیلی پیشنهاد بازی دارم و همین آخرهای پیشنهاد بازی در سریالی را داشتم که به وسیله آقای حامد عنقا ارائه شد، ولی راستش چارچوب های خودم را از نظر پوششی و اعتقادی دارم؛ به عنوان نمونه بدون چادر بازی نمی کنم. هیچ وقت به خاطر وسوسه بازی، اعتقاداتم را کنار نمی گذارم. پیشنهاد آقای عنقا هم بازی در نقش شخصیتی با چادر بود، ولی بعدا فکر کردم و دیدم دلم می خواهد هویت مژده لواسانی مجری را حفظ کنم. نمی خواستم مخاطب، رویکرد دیگری از من ببیند. خیلی همه جوانب را می سنجم و نمی توانم ریسک کنم که مخاطب تلویزیونی، من مجری را از ذهن اش دور کند.

کارتان را از رادیو شروع کردید و هنوز هم با وجود ستاره شدن در تلویزیون، رادیو را دنبال می کنید. علت این علاقه به رادیو چیست؟

رادیو علاقه اول و آخر هست. رادیو منزل پدری ماست. ما ازدواج می کنیم ولی به منزل پدری مان برمی گردیم و رجوع می کنیم و سر می زنیم. رادیو جهت آنهایی که از رادیو به جای دیگر رفتند، حکم اصل و ریشه را دارد. افتخار می کنم به این حس ریشه دار بودن. احساس می کنید خانواده بزرگی به نام رادیو دارید. رادیو همه عمر و کودکی و نوجوانی من است؛جایی است که تجربه کردم، خندیدم و گریه کردم و آدم های زیادی دیدم. گذشته ام را دوست دارم و جهت همین اصلا نمی توانم به رادیو فکر نکنم.

خیلی از خوانندگان ما، ساعت های زیادی را در ترافیک می گذرانند. بسته پیشنهادی شما جهت برنامه های رادیویی چیست که به کار خوانندگان ما بیاید؟

برنامه های عصرگاهی و صبحگاهی رادیو کشور عزیزمان ایران و رادیو جوان شنیدنی هست، ولی پیشنهادم هر لحظه رادیو خبر هست؛ چون بسته شعر و خبر و موسیقی دارد. جهت آنهایی هم که زیاد داخل ماشین هستند، رادیو آوا گزینه خوبی هست؛ چون ترکیب موسیقی سنتی، پاپ و محلی دارد. در اتوبوس و مترو هم که خواهش می کنم فقط کتاب و کتاب و کتاب!

همشهری آنلاین

واژه های کلیدی: رادیو | ستاره | مهمان | برنامه | سه ستاره | تلویزیون | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

گفت و گو با مژده لواسانی، عالی ترین مجری زن ۹۵

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs