شناکردن سواری ماشین خیابان انتظامی

شناکردن: سواری ماشین خیابان انتظامی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار بین الملل انتخابات 2018 و نگرانی‌ها راجع به جانشین پوتین

انتقال قدرت حتی به یکی از اعضای تیم حاکم مسئله آفرین است چه رسد به سر کار آمدن اپوزيسيون

انتخابات 2018 و نگرانی‌ها راجع به جانشین پوتین

انتخابات 2018 و نگرانی ها راجع به جانشین پوتین

عبارات مهم : روسيه

انتقال قدرت حتی به یکی از اعضای تیم حاکم مسئله آفرین است چه رسد به سر کار آمدن اپوزيسيون

آندری کاماکین تحلیلگر روزنامه مسکوفسکی در تحلیلی که می خوانید راجع به انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه و احتمالات اطراف جانشین پوتین و یا حضور مجدد او در انتخابات می گوید.

انتخابات 2018 و نگرانی‌ها راجع به جانشین پوتین

به گزارش خبرآنلاین روزنامه مسکوفسکی در این تحلیل نوشته است : امروز بسیاری از جوانب انتخابات ریاست جمهوری روسيه در سال 2018 روشن هست. بسیاری از نامزدان و تاریخ رأی گیری اعلام شده است و معلوم است به چه کسانی اجازه شرکت در انتخابات داده نمی شود… ولی معلوم نیست ولادیمیر پوتین مدیر جمهور روسیه در این مورد چه مقاصدی دارد.

سخنگوی وی با شدت حیرت انگیز سئوال های مربوطه را تکذیب می کند. ولی ولادیمیر ژیرینوفسکی رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه در این مورد می گوید: “باید جهت اقدام غیرمنتظره آماده شد. او سورپریز دوست دارد”. ژیرینوفسکی اعلام نمود تصمیم نهایی در ماه دسامبر اتخاذ مي شود. شرکت خود پوتین در انتخابات هنوز یک امر نهایی نیست و نامزدان دخیره هم در کرملین بررسی می شوند. این ابهام باعث مي شود بسیاری از نهادهای فدرال فعالیت خود را تقریباً متوقف کنند.

انتقال قدرت حتی به یکی از اعضای تیم حاکم مسئله آفرین است چه رسد به سر کار آمدن اپوزيسيون

در شرایط نبود وضوح در مورد آینده نزدیک فعالیت هماهنگ نهادهای دولتی بیش از پیش مختل مي شود. پوتین در سال 2012، در دوران رشد اقتصاد، می توانست مکث طولانی پیشه کند. ولی امروز احوالات اعتراض آمیز بدون این مکث هم رشد می کند. و نمی شود از اتباعی که 4 سال است درآمدهای آنها سقوط می کند انتظار وفاداری مطلق را داشت. امروز ما شاهد فعال شدن مخالفان هستیم ولی در پاییز این فعالیت ها به مراتب شدت خواهد یافت.

خود پوتین هم می تواند از این فعالیت طاقت فرسا و آخر ناپذیر خسته شده است باشد. او خودش هم از زندگی سنگینش و ممکن نبودن استراحت گله می کند. ولی اگر او بخواهد از کار کناره گیرد چه کسی می تواند جانشینش شود. بین جانشینان بالقوه از نخست وزیر مدودف و دیومین فرماندار تولا (محافظ اسبق پوتین) یاد مي شود. همچنین بسیاری از اعضای مشهور کابینه وزرا و ریاست دفتر ریاست جمهوری به عنوان نامزدان بالقوه مطرح می شوند. ولی وفور نامزدان زیاد حاکی از نبود جانشین واقعی جهت پوتین است تا امکان گزینش گسترده. ضمناً والری سولُوی (Solovey) کارشناس سیاسی برجسته از امکان بکار گرفتن مدل ایرانی حکومت در روسيه سخن میراند. در این صورت مدیر جمهور مسئول امور تشریفاتی خواهد بود ولی قدرت واقعی در دست مدیر شورای دولتی (خود پوتین) متمرکز مي شود. در کشور عزیزمان ایران قدرت واقعی در دست رهبر روحانی واقع شده است است و نه مدیر جمهور یا نخست وزیر.

مي شود گفت: بنظر پوتین عالی ترین جانشین پوتین خود پوتین هست. فقط مانده که سلامت باشد. و همچنین نمی شود تضمین کرد که تمدید حکومت پوتین به شکل معمولی یا ایرانی به نفع کشور خواهد بود. پوتین طی حکومت خود نتوانست سامانه سیاسی تمام عیار و متوازنی بسازد که انتقال بدون مسئله قدرت را هموار کند. هنگامی که انتقال قدرت حتی به یکی از اعضای تیم حاکم می تواند مسئله آفرین باشد صحبت از سر کار آمدن اپوزيسيون بیجا خواهد بود. و ضمناً این مسئله دیر یا سریع مطرح مي شود. پوتین باید روزی از صحنه خارج شود.

انتخابات 2018 و نگرانی‌ها راجع به جانشین پوتین

استانیسلاو بلکوفسکی از مدیران سیاسی روسيه می گوید اگر پوتین بخاطر وضع سلامتش ناچار شود از کار کناره گیرد نخست وزیر مدودف یا دیومین می توانند جانشین وی شوند. وی از اوضاع سلامت پوتین مطلع نیست ولی شایعاتی در مورد پرسشها جدی پوتین در بخش سلامتی در گردش هست. همچنین میل به پوتین به زندگی شخصی می تواند باعث خروج وی از صحنه شود. کارشناس بین محسنات دیومین از این یاد می کند که محافظ سابق از پوتین در برابر خرس دفاع کرده بود. همچنین دیومین فرمانده نیروهایی بود که عملیات الحاق کریمه به روسيه را ترتیب دادند. همزمان نباید مدودف را از حساب خارج کرد.

سولُوِی بنوبه خود می گوید پوتین تصمیم گرفته در انتخابات شرکت کند. در عین حال یک “اما”ی کوچک باقیمانده هست. مدیر جمهور شدن در دوران قیمت بالای نفت کار خوبی هست. ولی هنگامی که قیمت نفت پایین می رود کار به این آسانی نیست. ضمناً کار به قیمت نفت محدوده نشده بلکه کشور در موقعیت نیمه انزوا هم قرار گرفته هست. امکان دارد این ملاحظات باعث شده است پوتین اعلام تصمیم خود را در حد امکان معوق سازد. احتمال دارد پوتین امیدوار است اوضاع اقتصاد اندکی رو به اصلاح برود.

انتقال قدرت حتی به یکی از اعضای تیم حاکم مسئله آفرین است چه رسد به سر کار آمدن اپوزيسيون

یکی از پرسشها مبارزه انتخاباتی پوتین همانا نبود دستور کار مثبت هست. ولی راه انداختن انتخابات بر اساس دستور کار قوه جبر، یعنی “صبر کنید و بعد اوضاع روبراه مي شود”، ریسک دار هست. تعداد طرفداران اپوزيسيون در کشور زیاد کردن می یابد و لذا باید امر جدیدی به مردم عرضه کرد. علاوه بر این، ممکن است پوتین بسادگی خسته شده است باشد. همچنین جنب و جوش مشاهده شونده اطراف “تخت سلطنت” نشان می دهد بعضی ها تلاش دارند پوتین را از شرکت در انتخابات منصرف کنند.

واژه های کلیدی: روسيه | پوتین | انتخابات | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs